Zdrowie psychiczne sportowców

Każdy kto regularnie uprawia sport wie, że są takie dni, kiedy trening z góry jest spisany na straty. Zdarzają się również momenty, kiedy masz ochotę rzucić to wszystko i zająć się czymś innym. Porażka, kontuzja, zbyt duża presja albo stres to największe problemy zawodowych sportowców. Jeśli chcesz osiągać najwyższe cele, musisz dbać nie tylko o trening fizyczny, ale także o zdrowie psychiczne.  

Już pewnie jako dziecko powtarzano Ci maksymę: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Nie jest ona do końca prawdziwa, bo „zdrowe ciało” nie czyni „zdrowego ducha”. To bardziej skomplikowany mechanizm. Oczywiście uprawianie sportu prowadzi do uwalniania się endorfin i enkefalin, które sprawiają, że czujemy się dobrze, jednak nie sprawiają one, że nasze problemy znikają.

Fundacja Athletes for Hope podaje, że 35% zawodowych sportowców boryka się z problemami psychicznymi, które manifestują się stresem, wypaleniem, zaburzeniami jedzenia, depresją lub zaburzeniami lękowymi. W takich sytuacjach fachowa pomoc może być nieoceniona. Szczególnie teraz, w dobie COVID-19, wsparcie psychologiczne jest bardzo ważne. Ankieta przeprowadzona przez Fifpro pokazuje, że wśród zawodowych piłkarzy dwukrotnie wzrosła ilość osób, u których występują symptomy depresji.

Pomoc profesjonalisty może być zbawienna dla każdego sportowca. Idealnym przykładem ogromnego wpływu pracy zawodnika z psychologiem jest przypadek Adama Małysza i Jana Blecharza. W 2000 roku Adam Małysz był na skraju załamania nerwowego i rzucenia skoków narciarskich. Apoloniusz Tajner poprosił profesora Blecharza o pomoc. Skoczek już po kilku miesiącach współpracy z psychologiem wygrał Turniej Czterech Skoczni jako pierwszy Polak w historii. Publicznie podkreślał wielokrotnie jak bardzo pomogła mu ta współpraca. Stosowana przez Małysza taktyka ukierunkowania uwagi na „kolejny skok/mecz” jest obecnie stosowana wśród wielu innych sportowców.

Zdrowie psychiczne jest tematem z dnia na dzień bardziej nośnym. Powstaje coraz więcej inicjatyw promujących higienę psychiczną. Ciekawym pomysłem jest „HEADS UP” zapoczątkowane przez Księcia Williama w Wielkiej Brytanii. Zaprasza on do rozmowy o problemach natury psychicznej najlepszych trenerów i piłkarzy takich jak: Jurgen Klopp, Gareth Southgate, Rio Ferdinand czy Andy Robertson. Mówią oni otwarcie o: swoich bolączkach, wychowywaniu dzieci, emocjach i kryzysach jakie ich spotykają.

Sport jest dziedziną życia, gdzie psychologia zawsze była obecna, ale przez bardzo długi czas pozostawała w cieniu. Teraz kiedy jest coraz więcej możliwości, każdy zawodowy sportowiec powinien dbać o swój komfort i zdrowie psychiczne, bo bez równowagi psychicznej niemożliwe jest utrzymanie formy i podnoszenie poprzeczki.